A szklerózis multiplex (SM) kezelése egyrészt az akut relapszusok-terápiákon, másrészt a betegeség lefolyására is hatással levő betegségmódosító terápiákon nyugszik (1,2).

 

Relapszusok kezelése

A shub-ok, exacerbatiok vagy más szóval relapszusok az SM-beteg neurológiai állapotának legalább 24 órán át tartó romlására utalnak, láz és infekció hiányában (1,2).

Az akut relapszus gyógyszeres terápiájában elsővonalbeli szerek a glükokortikoidok, amelyek rövid távon kedvező hatásúnak mutatkoznak, mivel csökkentik a shub-ok súlyosságát és fennállásának időtartamát (1,2).

Második vonalbeli terápiának számít – glükokortikoid rezisztens vagy -refrakter betegeknél – a plazmaferézis, illetve az intravénás immunglobulin- vagy adrenokortikotróp hormon (ACTH) alkalmazás (2); a második vonalbeli szerek hatásossága azonban már kérdéseket vet fel (1).

A vonatkozó hazai irányelv alapján tehető kiegészítések:

  • Akut relapszusban nincs különbség a metilprednizolon-, ACTH- és dexametazon-; az intravénásan vagy orálisan alkalmazott, nagy dózisú metilprednizolon-; az 5, illetve 15 napig tartó metilprednizolon-kezelés hatásában (1).
  • Relapszus esetén, aktív kezelés melletti döntésnél, javasolt a metilprednizolon-kezelést minél hamarabb elkezdeni. A gyakori (évente több mint három alkalommal történő) vagy elhúzódó (három hétnél hosszabb) kezelést kerülni kell (1).
  • Egyetlen vizsgálat szerint a súlyos tünetekkel járó, szteroidkezelésre nem javuló relapszus kezelésében a plazmaferézis valószínűleg kedvező hatású (1).
  • A rosszabbodás kezelése intravénás immunglobulinnal – az egyéves utánkövetés eredményei alapján – nem hatásosabb a placebónál, viszont a mellékhatások gyakoribbak (1).

 

Betegségmódosító terápia

Az SM nem gyógyítható, de megfelelő hatóanyagokkal az ún. betegségmódosító terápia (disease modifying therapy; DMT) részeként, lehetőség nyílik a betegség aktivitásának és/vagy progressziójának csökkentésére (1,3).

→ DMT-kezeléssel a betegségaktivitás gátlása és a rokkantság kialakulásának késleltetése vagy megelőzése valósítható meg – a központi idegrendszeri gyulladásos folyamatok kivédésével.

A DMT-terápiák hatásosságát a relapszusok, a mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálaton tapasztalt (MRI-) aktivitás és a progresszió értékelésével mérik, átlagosan egyéves időintervallumban (1).

Az elsőként bizonyított immunmoduláns interferonkészítmények és a glatiramer-acetát mellett napjainkra már hatékonyabb, eltérő hatásmechanizmusú, adagolású és mellékhatásprofillal jellemezhető készítményeket is kifejlesztettek, amelyek csökkentik a relapszusok kialakulásának gyakoriságát, a központi idegrendszeri gyulladást és lassítják a rokkantság kialakulását (1,3).

Jelenleg már körülbelül 20-féle DMT-terápia áll rendelkezésre, eltérő hatásmechanizmussal (1. táblázat) és eltérő gyógyszerformákban – orálisan alkalmazható tabletták formájában, vagy injekcióként/infúzióként adagolhatóan (1,3).

 

  1. táblázat: Az SM kezelésében alkalmazható betegségmódosító hatóanyagok hatásmechanizmusa (1) alapján

 

A DMT-kezelések indítása és a terápia eredményességének nyomon követése Magyarországon SM-centrumokban történik.

Az alkalmazandó DMT-hatóanyag az SM McDonald-szerinti-kórképbesorolása és a betegségaktivitás alapján választható ki (2. táblázat).

A különböző DMT hatások kialakulása hosszú időt vesz igénybe;

  • míg a natalizumab hatása 1 hónap alatt,
  • az interferon-β, teriflunomid, dimetil-fumarát, fingolimod, okrelizumab és ofatumumab hatása 3 hónap,
  • a glatiramer-acetát hatása 6 hónap,
  • a kladribin és az alemtuzumab hatása 2 év alatt alakul ki (1).

 

2. táblázat: Az SM betegségmódosító terápiája (1) alapján

 

Rövidítések: IFN interferon; im. intramuscularis; sc. subcutan

 

Forrás

(1) Csépány T és mtsai. A Magyar Immunológiai Társaság Szakmai Ajánlása A sclerosis multiplex diagnosztikájáról és kezeléséről; Ideggyogy Sz Proceedings 2024(1);1-60.

(2) Hauser SL et al. Treatment of Multiple Sclerosis: A Review. Am J Med. 2020;133(12):1380-1390.

(3) https://www.mssociety.org.uk/living-with-ms/treatments-and-therapies/disease-modifying-therapies; utolsó elérés: 2024. június 8.

 

FA-11221484 – Lezárás dátuma: 2024.07.04.

FA-11221484
×

Ask Speakers

×

Medical Information Request